Vyhýbej se svému nepříteli. Pokud
se mu nemůžeš vyhnout, chovej se
tak, aby se on příště vyhnul tobě.

Si-fu Tomáš Zapletal 
(4.toan)
zapletaltom@seznam.cz

Historie klubu Fire Dragon

Dne 12. 12. 1990 začala po předchozím náboru fungovat přípravka dětí jako „B“ skupina tehdejšího oddílu „COBRA CLUB“ pod vedením Ing. Ivo Kališe. Zodpovědnost za práci s malými dětmi tehdy převzali Tomáš Zapletal , Magda Stodolová a Petr Míl. Do této přípravky se přihlásilo celkem 29 dětí z obcí Skalice a Raškovic.

Nadšení a elán nechyběl, tak jsme se do výcviku pustili se vší vervou. Vzhledem k tomu, že skupina dětí dělala velké pokroky a „A“ team COBRA CLUBU přenesl své působiště do Frýdku-Místku, došlo k osamostatnění této skupiny a následnému založení oddílu s názvem „FIRE DRAGON“ (překl. Ohnivý drak) stylu Chan Shaolin Si & Dju Su Kung-Fu pod záštitou TJ Sokol Skalice.

Mimo klasický výcvik Kung-Fu taktéž stále pořádáme různé akce, tak moc potřebné pro stmelení kolektivu a navázání pevného pouta přátelství. Každoročním vyvrcholením sezóny bývá netrpělivě očekávané soustředění. Na těchto akcích pak jsou dále rozvíjeny jejich schopnosti dalšími směry. Děti prošly základním horolezeckým výcvikem, topografií a pohybem v neznámém terénu, naučily se šifrovat, zvládly techniku uzlování a znalost přežití ve volné přírodě. To vše společně s náročnými tréningovými dávkami Kung-Fu vedlo k pozdějšímu přejmenování této akce na „HELL CAMP“ (překl. Pekelný tábor).

Současně s přibývajícím časem se dostavily taktéž výsledky a členové oddílu si dne 25. 1. 1992 prožili své první páskování na technické stupně. Od té doby se mnohé změnilo. Z malých dětí se stali sebevědomí mladí lidé kdykoliv připraveni řešit problémy nejen na ulici ale i ve svém osobním životě.

Oddílem „FIRE DRAGON“ během své činnosti prošlo spousty zájemců o bojová umění. Instruktoři oddílu pod vedením Si-Fu T. Zapletala, držitele IV. Toanu, se také podílejí pod záštitou SVČ Klíč F-M na výuce základů bojových umění v kurzu na 4. ZŠ v Místku (viz. treninky).

Prezentace stylu byla zajišťována účastí na různých exhibicích. Významných výsledků bylo dosaženo i při různých soutěžích, často i mezinárodního charakteru. Za zmínku stojí vybojování zlaté medaile v kategorii Kata-ženy a stříbra v kategorii Dju Su na mezinárodním turnaji Wu Shu v polském Bieruňu v roce 2000. V roce 2002 získali bojovníci oddílu na seniorském mistrovství Wu Shu Polské republiky dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili.

V současné době tvoří oddíl ve Skalici asi 40 členů, základům bojových umění na 4. ZŠ v Místku se učí 15 nováčků. Oddíl je platným členem organizace „EUROPEAN BUDOSPORT ASSOCIACION“ (EBA). Tato organizace sdružuje zájemce o bojová umění z Německa, Švýcarska, Portugalska, Polska a České republiky.